O NÁS

Orni Park je projektem budovaným nadšenými chovateli s dlouholetou praxí. Jedná se o unikátní zónu pro komunitu lidí a chovatelů, ať už začínajících nebo pokročilých. Slouží k vzdělávání dětí ve školách a školkách a pro všechny milovníky těchto úžasných opeřenců. Součástí je i útulek pro exotické ptáky, kteří jsou po následné péči integrovány do nových domovů.

Milan (zakladatel)

"Chovu papoušků a exotického ptactva se věnuji již přes 29 let. Zároveň jsem ošetřovatelem exotických ptáků v Safari parku Dvůr Králové nad Labem a členem několika spolků začleněných do problematiky a chovu ptactva. Publikuji své poznatky a zkušenosti v časopisech. Za tu dobu jsem choval již více jak 100 druhů papoušků, 48 druhů astrildovitých a bezmála 200 dalších druhů jiných řádů. Mnoha lidem tato úžasná práce pomohla s poznáním ptactva a pomoci k dosažení výsledků v podobě odchovů a dalšího udržení genomu populace, mnohdy již ohrožených druhů. Svět ptactva je úchvatný a nepřestává lidi udivovat pro své barvy, tóny nebo inteligenci."

Michal (chovatel)

"Ornitologii jako takové se věnuji již od roku 2009, kdy jsem začal pravidelně chodit do terénu monitorovat divoké ptáky, zaznamenávat jejich hnízdní populace, početnost a způsob života. Všechna data zpracovávám do databází (eBird, avif), z kterých mj. čerpají ornitologové k odborným publikacím, ochraně přírody aj. Jsem členem ČSO (Česká společnost ornitologická) a její Východočeské pobočky (VČPČSO), kde zastávám funkci hospodáře. Jsem držitelem platné kroužkovací licence vydávané Národním muzeem v Praze, která mě opravňuje k odchytu volně žijících ptáků za účelem kroužkování a sběru biometrických dat. Své zkušenosti bych chtěl předat dalším nadšeným milovníkům ptáků. Od roku 2018 pracuji v královedvorském Safari parku (5 let jako chovatel exotických ptáků) a nyní (od r. 2024) jako odborný referent zoologie, zahrnující mj. transport zvířat."


Samotný rod papoušků je velmi bohatý, nabízí přes 300 druhů a vyvíjí se na naší planetě již 65 milionů let. Jejich inteligence je často přirovnávána dětem ve věku 3 let. Jsou empatičtí a mají kognitivní funkce. Společně s rodem krkavcovitých se řadí mezi nejchytřejší zvířata planety, kdy dokáží např. i mluvit či napodobovat zvuky. Proto jsou papoušci již po tisíce let obdivováni lidmi prahnoucích po jejich soukromých chovech nebo je touží mít jako domácí mazlíčky. 

V Orni Parku máte možnost je obdivovat, ale hlavně se co nejvíce dozvědět o jejich chování, krmení, chovu, líhnutí, vhodných prostorech apod. Orni Park Vám neumožní pouze prohlédnout chov, ale zároveň být i jeho součástí. A to díky vzdělávacímu centru pro kroužky mladých chovatelů včetně prezentací a nejrůznějších přednášek. Orni Park je také útulkem pro nemocné, odložené nebo ztracené ptáky, kde jim zpět hledáme nový domov pro jejich spokojený život. 

Navštívit nás můžete za dobrovolný příspěvek. Jakákoliv částka nám pomůže neustále se rozvíjet a vylepšovat park tak, aby byli spokojeni hlavně naši svěřenci :)

DĚKUJEME!


Milan je zakladatelem Orni Parku. Má na starosti chov ptáků a vedení vzdělávacích programů a útulku.

Milan Kršmaru

zakladatel

Kamil je jedním z chovatelů v parku. Pomáhá také s rozvojem a výstavbou expozic a mnoho dalšího.

Kamil Dubenecký

chovatel

Michal se stará o web. Zároveň pomáhá s naším chovem. Vede vzdělávací program o životě ptáků.

Michal Staněk

webmaster


HISTORIE

2023

Pohled na část parku před výstavbou
Pohled na část parku před výstavbou

V říjnu jsme po dlouhém hledání konečně našli to správné místo, kde by se náš park mohl budovat. Jedná se o zahradu na rozloze více než 3 000 m2 téměř v samém srdci města Jaroměř. Důležitá je i její strategická poloha, neboť se nachází na cestě k oblíbené letní kratochvíli místních obyvatel - koupališti Na malé Úpě a to na přilehlé trase cyklostezky vedoucí z Hradce Králové do Kuksu.

Přípravné práce začaly téměř okamžitě. V první řadě bylo potřeba zlikvidovat různé staré harampádí a odpady, posekat a pořezat náletové dřeviny a začít vyměřovat expozice pro jejich následné budování. Jako první přišly na řadu voliéry pro drobné pěvce a papoušky v jihovýchodní části parku. Tam se musely vykopat nejdříve základové pásy a vylít ztracené bednění, aby se na nich mohly usadit domky se zázemím a přilehlé venkovní voliéry.  

Budování jezírka v průchozí voliéře
Budování jezírka v průchozí voliéře

Souběžně s tím se začala budovat v samotném srdci i největší chlouba našeho parku - průchozí voliéra, která bude mít rozlohu zhruba 180 m2. Zde se musely ořezat větve velkého starého vlašského ořechu, vykopat bazén o výměře cca 10 m3 a instalovat speciální fólii, dále vykopat a osadit sloupky, na nichž bude pletivo a budou sloužit jako styčné body pro síť. Součástí voliéry je i cesta pro návštěvníky s malou lávkou vedenou částečně nad bazénem a také pergola s krytým výhledem, kde si návštěvníci budou moc odpočinout s výhledem na vodní ptáky. Ve voliéře najdou svůj domov zástupci brodivých - kladivouši afričtí a kolpíci afričtí, zástupci vrubozobých - lžičáci a bernešky a v plánu jsou i do budoucna některé druhy bahňáků.

2024

Stavba domků a klecí
Stavba domků a klecí

Začátkem roku jsme usadili klece pro pěvce a papoušky a k nim namontovali přilehlé domky, které budou sloužit jako zázemí, převážně v zimních měsících. Jakmile počasí dovolilo, začali jsme instalovat okrasné záhonky kolem voliér a osazovat nejrůznějšími květinami a keříky. Dalším na pořadí byl výběh pro největší zástupce z řad našich svěřenců - výběh pro nandu pampové, které jsme do parku přivezli z Lomu u Stříbra 15. března. Jednalo se o jednoho samce a dvě samičky. Vznikat začal i cca 60 m2 velký výběh pro jednoho z mála zástupců savců v našem parku, a sice dva beránky nejmenšího plemena ovcí, ovce ouessantské. V dubnu jsme pak zasíťovali průchozí voliéru a vybudovali přilehlou pergolu, která bude sloužit jednak jako odpočinkové místo, tak i jako menší pozorovatelna právě do průchozí voliéry. V polovině dubna započala i výstavba bažantnice v severní části parku pod svahem. Ta by měla obsahovat celkem 4 voliéry a další menší odpočinkovou zónu pro návštěvníky. V těsné blízkosti pak vznikne i sovinec se 6 voliérami. Vznikat začaly i další dvě voliéry - první byla kulatá voliéra pro drobné australské pěvce při vstupu do JV části - tam se nastěhovali některé druhy amad či astrildů. Druhou pak byla nedaleko stojící voliéra pro ledňáka obrovského.

První mláďata parku
První mláďata parku

PRVNÍ ODCHOV

Historicky prvními mláďaty narozenými v našem parku byla tři kuřátka kura bankivského, která se vylíhla 8. dubna. Kuři začali snášet vajíčka v zázemí a byla jim postupně odebírána do líhně. Celkem jsme tímto způsobem sebrali 16 vajec.

OTEVÍRÁME

Dne 20.4. pak nastal den, na který jsme se všichni tak těšili. Orni Park byl totiž konečně otevřen veřejnosti!